7 دردی که نباید نادیده بگیرید!

علائم خطرناک

این دردها نشانه‌ی چیست؟

 

 

هیچ کس از درد خوشش نمی‌آید اما درد در واقع راهی است تا بدن توجه شما را متوجه مشکلی کند. زمانی که درد نشان دهنده‌ی مشکل جدی باشد در این شرایط به کمک نیاز دارید. اینفوسلامت در این مطلب 7 دردی که نباید نادیده بگیرید را به شما معرفی خواهد کرد.

1. بدترین سردرد زندگیتان

یکی از 7 دردی که نباید نادیده بگیرید و فوراً به پزشک مراجعه کنید.سردرد‌های شدید است. اگر سرما خوردید ممکن است سردرد سینوسی باشد. همچنین می‌تواند علامت خونریزی یا تومور مغزی باشد.

شارون برنگمن سخنگوی انجمن پزشکی سالمندان آمریکا می‌گوید: زمانی که فردی بدترین سردرد زندگی‌اش را تجربه می‌کند ما احتمال می‌دهیم این سردرد نشانه‌ی آنوریسم مغزی باشد. فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

2. درد یا ناراحتی قفسه‌ی سینه، گلو، فک، شانه، بازو، شکم

این درد می‌تواند نشانه‌ی حمله‌ی قلبی باشد اما مراقب باشید چرا که بیماری‌های قلبی معمولاً به صورت ناراحتی و نه درد ظاهر می‌شوند. منتظر درد نشوید.

بیماران قلبی در توضیح مشکل خود از فشار صحبت می‌کنند. آن‌ها مشت خود را گره کرده و روی قفسه‌ی سینه فشار می‌دهند یا می‌گویند انگار یک فیل روی سینه‌ام نشسته است.

ناراحتی مربوط به بیماری قلبی معمولاً در قسمت بالای سینه، گلو، فک، شانه‌ی چپ، بازو یا شکم ایجاد شده و ممکن است با تهوع همراه باشد. اگر فردی ناراحتی مداوم و غیر قابل توجیهی داشت و متوجه خطر شد، نباید صبر کند. بیشتر افرادی که دیر می‌کنند این درد را با درد معده یا سوزش سر دل اشتباه می‌گیرند. با اورژانس تماس بگیرید یا به مرکز پزشکی بروید.

اگر این ناراحتی خوب شده و دوباره شروع می‌شود باید حتماً پیگیری شود. به طور مثال اگر زمانی که مشغول باغبانی هستید این ناراحتی را حس می‌کنید اما وقتی می‌نشینید از بین می‌رود احتمالاً به بیماری آنژین مبتلا هستید. این بیماری معمولاً با هوای گرم و سرد بدتر می‌شود.

علائم بیماری قلبی در زنان ممکن است به شکل علائم بیماری دستگاه گوارش مانند نفخ، درد معده یا شکم ظاهر شود. همچنین می‌تواند با خستگی نیز همراه باشد. خطر حمله‌ی قلبی بعد از یائسگی نیز افزایش می‌یابد. با اینکه خطر مرگ در مردان بیشتر از زنان است اما زنان بیشتر از مردان بر اثر این بیماری می‌میرند.

3. درد در پایین کمر یا بین استخوان شانه

در اغلب موارد نشانه‌ی ورم مفاصل است. همچنین می‌تواند نشانه‌ی حمله‌ی قلبی یا بیماری‌های شکمی نیز باشد. یک خطر می‌تواند دیسکسیون آئورت باشد که با درد ناگهانی و آزار دهنده ظاهر می‌شود. افراد با فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، دیابت و همچنین افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر هستند.

4. درد شدید در ناحیه‌ی شکم

آیا تا به حال آپاندیس را تجربه کردید؟ بیماری‌های کیسه صفرا و پانکراس و انسداد روده از علل دیگر شکم درد هستند که باید به آن‌ها توجه کرد.

5. درد در ماهیچه‌ی ساق پا

یکی از 7 دردی که نباید نادیده بگیرید و کمتر شناخته شده است، ترومیوز ورید عمقی (DVT) –لخته‌ی خون که در رگ‌های عمقی پا اتفاق می‌افتد- است. سالانه 2 میلیون آمریکایی به این بیماری دچار شده و حتی می‌تواند باعث مرگ شود. علت خطرناک بودن این بیماری این است که یک تکه لخته شل می‌شود و باعث آمبولی ریه (لخته در ریه‌ها) شده که می‌تواند کشنده باشد. سرطان، چاقی، عدم تحرک، خواب، سفر طولانی مدت، حاملگی و سن از عوامل خطر سازند.

گاهی اوقات فرد فقط تورم بدون درد دارد. اگر در عضلات خود درد و ورم احساس کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

6. سوزش پا و ساق پا

مطابق با انجمن دیابت آمریکا یک چهارم از 27 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت‌اند که تشخیص داده نشده است. اولین نشانه در افرادی که از دیابت خود خبر ندارند نوروپاتی محیطی است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پا یا ساق پا که نشان دهنده‌ی آسیب‌های عصبی است.

7. دردهای ترکیبی، مبهم و غیر قابل توضیح

علائم فیزیکی دردناک معمولاً در افسردگی شایع است. روانپزشک توماس وایز (Thomas Wise) می‌گوید: بیماران از سردرد، شکم درد، درد دست و پا و گاهی ترکیبی از آن‌ها شکایت می‌کنند.

از آنجایی که دردها ممکن است مزمن بوده و خیلی اذیت کننده نباشد. بیماران، خانواده‌هایشان و متخصصان ممکن است علائم را تشخیص ندهند. طوری که هر چه بیشتر افسرده باشید، سخت‌تر می‌توانید احساسات خود را توصیف کنید.

و همه‌ی این علائم پزشکان را گمراه می‌کنند.

اگر علاقه‌ی خود را به فعالیت‌ها از دست داده‌اید، نمی‌توانید به خوبی فکر کنید و کار کنید یا نمی‌توانید با مردم ارتباط برقرار کنید حتماً از روانشناس کمک بگیرید.


منبع: www.webmd.com3

http://blog.infosalamat.com/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *