جايزه بهترين موسيقيدان آسيا به حسين عليزاده اعطا شد

خبرگزاري آريا – بنياد مرکز جهاني موسيقي کره جنوبي، جايزه برترين موسيقي‌دان آسيا را به استاد «حسين عليزاده» اهداء کرد.

بنياد مرکز جهاني موسيقي کره جنوبي که هر دو سال يک بار از ميان موسيقيدان‌هاي برگزيده کشورهاي آسيايي اقدام به انتخاب برترين‌هاي موسيقي مي‌کن ، امسال در مراسمي که موسيقيداني از کشورمان را برگزيده آسيا اعلام کرد .

آيين اهداي جايزه استاد عليزاده امروز طي مراسمي با حضور «کانگ سان دائه» رئيس مرکز جهاني موسيقي کره

، سفير ايران در کره جنوبي و تني چند از مسئولان سفارت کشورمان در شهر سئول برگزار شد. با توجه به اينکه استاد عليزاده به واسطه تداخل برنامه‌ها امکان حضور در اين مراسم را نداشت، اين جايزه که شامل پلاک ويژه و مبلغ 10 هزار دلار است به «حسن طاهريان» سفير کشورمان در سئول به نيابت از ايشان اهداء شد.

خلق آثار ارزشمند موسيقيايي و توانمندي بالاي استاد عليزاده در ايجاد ارتباط جهاني از طريق موسيقي از دلايل انتخاب او به عنوان موسيقيدان برتر اين دوره توسط بنياد مرکز جهاني موسيقي کره جنوبي عنوان شده است.

پيشتر و در سال 2015، جايزه نخست اين بنياد به «يويوما» موسيقيدان بزرگ ژاپني تعلق گرفته بود.

«کانگ سان دائه» رئيس مرکز جهاني موسيقي کره جنوبي در آيين اهداي اين جايزه در سخناني به موسيقي ايراني اشاره کرد و گفت: «موسيقي ايران موسيقي اوريجينال با ماهيتي ريشه در تاريخ و بسيار کهن و غير تقليدي است. موسيقي ايراني به وضوح ماهيتي متمايز از موسيقي ساير ملل و نقاط مختلف نقاط جهان دارد و بسياري از سازهاي کنوني جهان از سازهاي موسيقي کشورمان اقتباس يا الهام گرفته اند که در اين بين مي توان گفت که پيانو از سنتور و گيتار نيز از تار و سه تار ايران الهام گرفته اند.»

«کانگ سان دائه» حتي گفت که کليساي ارتدوکس در زمانهاي بسيار دور نيز براي ترويج آئين خود از موسيقي ايران استفاده بهره مي‌گرفته است.

استاد حسين عليزاده آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌ تار ايراني و نامزد دريافت سه جايزه گرمي است. او از چهره‌هاي تحسين ‌شده موسيقي فيلم در ايران به شمار مي‌آيد و آثاري چون دلشدگان (1370)، گبه (1374)، زشت و زيبا (1377)، زماني براي مستي اسب‌ها (1378)، لاک‌پشت‌ها هم پرواز مي‌کنند (1386)، آواز گنجشک‌ها (1387) و ملکه (1390) از ساخته‌هاي او است. او همچنين با کسب چهار سيمرغ بلورين براي فيلم‌هاي گبه، زشت و زيبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه، مشترکا به همراه مجيد انتظامي برنده بيش‌ترين سيمرغ بلورين در بخش بهترين موسيقي متن از جشنواره فيلم فجر مي‌باشد.

منبع خبر: موسیقی ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *