خانه هوندرت واسر در وین

این بنا که بین سالهای ١٩٨٣ تا ١٩٨٥ ساخته شده به یکی از جاذبه های توریستی شهر وین تبدیل شده و همه ساله عده بسیار زیادی را به KEGELGASSE شماره ٣٦ تا ٣٨ در منطقه ٣ وین جلب میکند.

hundertwasserhaus Wien خونه هوندرت واسر

ایده ساخت این بنای بسیار متفاوت از فریدریش هوندرتواسر (FRIEDRICH HUNDERTWASSER ) نقاش  و آرشیتکت  اتریشی بوده که با همکاری آرشیتکت دیگری به نام Josef Krawina این پروژه رو به اتمام رسانده و در حال حاضر در ٥٠ آپارتمان این ساختمان , مستاجرین زندگی میکنن.

هدف هوندرت واسر از ساختن این بنا, ایجاد محلی برای زندگی در نزدیکی با طبیعت بوده , بهمن خاطر هم سرتا سر این بنا با درخت پوشانده شده و در ٣ تراس بزرگ و باغ زمستانی که برای استفاده ساکنین این ساختمون ساخته شده, همه جور درخت و گل و گیاه دیده میشود, از در و پنجره های این ساختمون هم درخت و علف ملف زده بیرون!
آپارتمان های این محل اجاره ای هستند و چونکه دولت پول ساختن این بنا رو تامین کرده, گرون هم نیستن اما بدلیل اینکه اشخاصی که در این ساختمون معروف جهانی زندگی میکنن دلشون نمیخواد که از اونجا برن, کسانی که دوست داشته باشن اونجا زندگی کنن باید سالها در نوبت بمونن تا شاید یکی خونه رو خالی کنه!
البته من مطمئن نیستم که ساکنین این ساختمون زندگی راحتی رو داشته باشن چونکه هر روز هزاران توریست, دوربین به دست دور و بر این ساختمون میچرخن و جای ساکت و آرومی نیست.
در مقابل این بنا بازاری هم توسط هوندرت واسر ساخته شده بنام HUNDERTWASSER VILLAGE که بازدید کنندگان میتونن به خرید یادگاری بپردازن و یا در کافه رستوران اونجا به استراحت بپردازن.
هوندرت واسر در ١٥ دسامبر ١٩٢٨ بدنیا آمد و در تاریخ ١٩ فوریه ٢٠٠٠ چشم از جهان فروبست.
٤ بنا از هوندرت واسر در وین بجا مانده است که عبارتند از
HUNDETRTWASSERHAUS
HUNDERTWASSER VILLAGE
KUNSTHAUS WIEN
FERNWAERME WIEN
من هم افتخار آشنایی با هوندرتواسر رو از نزدیک داشتم و صحبت هایی با این هنرمند معروف رد و بدل کرده ام که در زمان دیگری به آن خواهم پرداخت , البته راستش بیشتر رد بودو کمتر بدل! 🙂

 

[nggallery id=14]

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *